Přeskočit na obsah

Lněné semínko, Vy budete vědět, 150 g

Len hnědý je zázračná plodina, jejíž pěstování je prokázáno již před 9000 lety, jak pro výživové a léčivé účinky semínka, tak pro vlákno na výrobu látek. Tento Len hnědý nakupuji v BIO (Já však jako výrobkce certifikaci BIO nemám a tedy na doporučení SZPI po doprodání zásob již další BIO suroviny nenakoupím), čerstvě nadrcený, v kombinaci se lněným olejem a bílkovinou, umí léčit rakovinu i jiné nemoci, jak ve své práci popsala paní doktorka Budwigová, viz. odkaz:  Lněné semínko – Dr.Budwig – Léčba nejen rakoviny (uspesna-lecba.cz).

Jakými vitamíny, minerály a lignany je lněné semínko nabyté a jaký přínos má jeho konzumace pro náš organismus, se můžete dočíst na tomto odkazu:  Lněná semena – ZiskejZdravi.cz

Použití:

Lněné semínko má velmi tvrdou slupku, takže vcelku projde semínko našim trávicím ústrojím bez většího užitku. Je tedy třeba jej nadrtit a vzledem k tomu, že přibližně 10 min. poté začne oxidovat, hned jej snístJ. Pro zabránění oxidaci paní doktorka Budwigová doporučuje naložit nadrcené semínko do medu. Aby se olej z něj mohl stát rozpustným ve vodě a proudit kardiovaskulárním systémem do celého těla, tedy našemu tělu jen prospívat, je třeba jej navázat na bílkovinu. Tedy zamíchat do tvarohu, jogurtu, vejce, atd.

Lněný sliz vytvoříme krátkým povařením semínek či namočením přes noc.

Čaj se lněným semínkem:

Lněné semínko dáme do vroucí vody a 3 – 4 min. povaříme, poté přidáme šalvěj, povaříme ještě 1 – 2 min. a vypneme.

Lněné semínko dáme do vroucí vody a povaříme 3 – 4 min., poté přidáme po lžičce šalvěj, měsíček, heřmánek a jitrocel a krátce povaříme.

Průměrné výživové hodnoty na 100 g:

Energetická hodnota 2 236 kJ/534 kcal
Bílkoviny 18,29 g
Tuky 42,16 g
– z toho nasycené mastné kyseliny 3,66 g
Sacharidy 28,88 g
– z toho vláknina 27,3 g
– z toho cukry 1,55 g
Sodík 30 mg